- +

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko.


18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové a přátelé spolku Evropa doma, který na činnost bývalé kroměřížské europoslankyně svými aktivitami navazuje, Finské dny přijel do Kroměříže osobně zahájit velvyslanec Finska Jukka Uolevi Pesola, který spolu se starostou města Jaroslavem Němcem převzal nad Finskými dny záštitu. Na zahájení Finských dnů přijel také další vzácný host, bývalý finský europoslanec a současný člen Evropského účetního dvora Hannu Takkula. Finskou náladu navodilo úvodní vystoupení žáků ZUŠ a výstava fotografií z Finska a pak už následovala tradiční úvodní beseda, která srovnala zkušenosti Češky a Finky ze života v obou zemích. O poutavé povídání se postaraly Eli Kumala a Petra Hebedová, kolegyně vyučující obor baltistiky na Masarykově univerzitě v Brně, Dotazy moderátora, kterým byl tentokrát Michal Pitín, i z publika, se týkaly jazyka, překvapivých kulturních rozdílů, zabrousily do školství, lékařské péče, životního stylu, sportování, přírody i některých zažitých představ. Samozřejmě přišla řeč i na finský fenomén saunování nebo zásadní dotaz, kde se hraje lepší hokej.

Bohatá diskuze mohla pokračovat mnohem déle než kolik byl vymezený čas. Závěr prvního dne patřil jako vždy ochutnávce finských jídel, během kterých byla příležitost popovídat si s hosty, kteří do Kroměříže zavítali. Díky za krásný večer a za přízeň, které si moc vážíme!

Poslední vložené články


Referendum aneb jaká otázka, taková odpověď

13.1.2008 | V referendu se odpovídá ANO nebo NE. Žádné ALE neplatí. V tom je úskalí referend. Britové by mohli vyprávět. “Pryč z EU! Naše peníze posílejme místo do Bruselu do britského zdravotnictví!” Tak určitě. V poslední době se mluví o referendu i v souvislosti se zlínskou krajskou nemocnicí. Ale na co se vlastně takové referendum bude ptát? Zkusme si s hypotetickými otázkami trochu pohrát. Odpovědi ...

Krásné Vánoce

18.12.2019 | Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Mlha se rozpouští

18.12.2019 | Dvacet tři zastupitelů, všichni lidovci, všichni tzv. starostové a nezávislí známí pod zkratkou STAN, všichni okamurovci, dva z ODS a jeden právě vylučovaný sociální demokrat schválili stavbu nové krajské nemocnice. Nevím, co za jejich rozhodnutím stálo. Někteří snad v dobré víře uvěřili profesionálním slibotechnám, jiní měli jiné důvody. Pondělní hlasování nespadlo jak blesk z čistého nebe. Postupnými ...

Další články