- +

Jak reklamovat nepovedený nákup zjistili účastníci besedy v Tovačově


6.2.2015

Jak reklamovat zboží či službu, jak vracet zboží a nepřijít o peníze či jak postupovat při změně obchodních podmínek, to se dnes dopoledne dozvěděli účastníci besedy "Neúspěšný nákup. Co teď?", kterou v Tovačově uspořádala poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Olga Sehnalová, MBA (ČSSD, S&D).

"Kdo z nás někdy nelomil rukama nad nákupem, který se nám nepovedl, a nepřemýšlel, co dělat? Sama jsem si vyzkoušela, že pokud se nám něco nelíbí, je lepší se ozvat a sebevědomě se domáhat svých práv, pokud tedy víme, jaká jsou," vysvětlila europoslankyně Sehnalová, která je členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Témata, jimž se v Evropském parlamentu věnuje, představila poslankyně na začátku besedy.

Zhruba šedesátku účastníků besedy naučil vrchní rada České obchodní inspekce Zdeněk Krul, jak rozpoznat možná rizika při nákupu i po něm, jak nepovedený nákup vyřešit či jak správně nakupovat na internetu či po telefonu. Právě nákupy na internetu patří podle Zdeňka Krula k nejrizikovějším. Upozornil, že lidé by například neměli volat na podezřelá čísla zákaznických linek, kde často minuta hovoru stojí více než sto korun. Stejně tak by se spotřebitelé měli vyvarovat klikání na neznámé odkazy na internetu.

Účastníci ocenili také praktické rady, jak postupovat při reklamaci zboží - ne všichni například věděli, že zboží koupené v jednom obchodě je možné reklamovat v jiné prodejně stejné společnosti. Řada účastníků také využila možnost obrátit se na vrchního radu ČOI s individuálním dotazem a konkrétním problémem po skončení besedy.

Rady, jak se bránit proti nekalým obchodním praktikám, nabízí také brožura "Pozor na nekalé obchodní praktiky", na kterou na závěr besedy upozornila europoslankyně Sehnalová. Na jejích internetových stránkách www.sehnalova.cz si ji může stáhnout i ten, kdo dnešní besedu v Tovačově nestihl.

Celkem se do května uskuteční ještě čtyři tato setkání - v Bystřici pod Hostýnem (6. 3.), Prostějově (27. 3.), Bojkovicích (17. 4.) a v Hluku (29. 5.). Navazují na tradici vzdělávacích seminářů o nekalých obchodních praktikách, které Olga Sehnalová úspěšně uspořádala v předchozích letech. Účast je zdarma, vítán je každý, kdo se chce o dané problematice dozvědět více.

Poslední vložené aktuality z dění v Evropském parlamentu


Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci

3.6.2019 | Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho nebo o co? Tak třeba o možné budoucí ...

Vstanou noví bojovníci (proti dvojí kvalitě)

23.5.2019 | To mne napadlo, když jsem se dívala na předvolební debatu na TV NOVA, kde se všichni lídři předháněli, kdo byl a bude větším bojovníkem proti dvojí kvalitě potravin. Musím říct, že ještě na začátku dubna, kdy se rozhodovalo o zákazu dvojí kvality v EU, by mne opravdu nenapadlo, že to bude nejviditelnější téma této volební kampaně. Rozhořčení nad dvojí kvalitou je tím větší, čím větší je máslo na hlavě ...

Když se stříhá páska

12.5.2019 | V úterý bude v Kroměříži velká sláva. Přijede sám premiér Babiš, aby společně s hejtmanem Čunkem slavnostně přestřihli pásku u nové budovy, kde bude umístěn nový přístoj moderní diagnostické metody, zvané nukleární magnetická rezonance. Zazní projevy, ve kterých se bude děkovat a ujisťovat, jak kraj skvěle pečuje o své nemocnice, čehož důkazem je otevření nového provozu. Že je to nejlepší odpověď ...

Další články