- +

Jak reklamovat nepovedený nákup zjistili účastníci besedy v Tovačově


6.2.2015

Jak reklamovat zboží či službu, jak vracet zboží a nepřijít o peníze či jak postupovat při změně obchodních podmínek, to se dnes dopoledne dozvěděli účastníci besedy "Neúspěšný nákup. Co teď?", kterou v Tovačově uspořádala poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Olga Sehnalová, MBA (ČSSD, S&D).

"Kdo z nás někdy nelomil rukama nad nákupem, který se nám nepovedl, a nepřemýšlel, co dělat? Sama jsem si vyzkoušela, že pokud se nám něco nelíbí, je lepší se ozvat a sebevědomě se domáhat svých práv, pokud tedy víme, jaká jsou," vysvětlila europoslankyně Sehnalová, která je členkou Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Témata, jimž se v Evropském parlamentu věnuje, představila poslankyně na začátku besedy.

Zhruba šedesátku účastníků besedy naučil vrchní rada České obchodní inspekce Zdeněk Krul, jak rozpoznat možná rizika při nákupu i po něm, jak nepovedený nákup vyřešit či jak správně nakupovat na internetu či po telefonu. Právě nákupy na internetu patří podle Zdeňka Krula k nejrizikovějším. Upozornil, že lidé by například neměli volat na podezřelá čísla zákaznických linek, kde často minuta hovoru stojí více než sto korun. Stejně tak by se spotřebitelé měli vyvarovat klikání na neznámé odkazy na internetu.

Účastníci ocenili také praktické rady, jak postupovat při reklamaci zboží - ne všichni například věděli, že zboží koupené v jednom obchodě je možné reklamovat v jiné prodejně stejné společnosti. Řada účastníků také využila možnost obrátit se na vrchního radu ČOI s individuálním dotazem a konkrétním problémem po skončení besedy.

Rady, jak se bránit proti nekalým obchodním praktikám, nabízí také brožura "Pozor na nekalé obchodní praktiky", na kterou na závěr besedy upozornila europoslankyně Sehnalová. Na jejích internetových stránkách www.sehnalova.cz si ji může stáhnout i ten, kdo dnešní besedu v Tovačově nestihl.

Celkem se do května uskuteční ještě čtyři tato setkání - v Bystřici pod Hostýnem (6. 3.), Prostějově (27. 3.), Bojkovicích (17. 4.) a v Hluku (29. 5.). Navazují na tradici vzdělávacích seminářů o nekalých obchodních praktikách, které Olga Sehnalová úspěšně uspořádala v předchozích letech. Účast je zdarma, vítán je každý, kdo se chce o dané problematice dozvědět více.

Poslední vložené články


Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením

1.11.2019 | Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob se zdravotním postižením a hlavně jejich skutečné naplňování a zlepšování podmínek pro život.. Vystoupila jsem v části konference, ...

Mé tři a více zkušeností s Českou televizí

30.10.2019 | Média a jejich nezávislost jsou v poslední době hojně diskutované téma. Česká televize má v době trendu koncentrace mediální moci a jejího propojování s mocí ekonomickou a politickou držet prapor nezávislosti a nestrannosti a být v tomto směru určitou pojistkou. Velmi ráda bych sdílela dobré příklady ze svého desetiletého působení v Evropském parlamentu, bohužel, uvedu pár příkladů, které ...

Než se začne slibovat

18.10.2019 | Za rok budou krajské volby a tak se po čase nadějeme opět zvýšené aktivity uchazečů o voličskou důvěru. Bude se projevovat objevením a překotným zájmem o tu či onu problematiku. Proč ne, to k volbám patří. Nakolik bude onen zájem pro lidi uvěřitelný, to už je věc souboje mezi paměti voličů a produkty volebních PR agentur. Na druhou stranu, předvolební doba je také příležitost pro ty, kteří ...

Další články