- +

Kulturní stezky po stopách Cyrila a Metoděje propojí Velehrad s více než deseti státy


17.12.2014

Europoslankyně Olga Sehnalová a Martina Dlabajová představily v Evropském parlamentu projekt na podporu kulturního cestovního ruchu  

Štrasburk, 17. prosince 2014: Putování jako zdroj poznání evropské historie i současnosti. To je hlavní smysl nového projektu na podporu cestovního ruchu, který dnes v prostorách Evropského parlamentu ve Štrasburku představily europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D) a Martina Dlabajová (ANO, ALDE). Kulturní stezky po stopách Cyrila a Metoděje propojí moravský Velehrad s desítkou evropských států, které unikátní projekt Zlínského kraje podpořily.

Na trase Evropských kulturních stezek sv. Cyrila a Metoděje leží i známá poutní místa, spojená se jmény dvou nejstarších patronů Evropy. Chybět nebude ani italský Řím či řecká Soluň. Dohromady budou stezky měřit více než 7500 kilometrů.

„Vnímání cestovního ruchu je posuzováno hlavně z pohledu jeho důležitého hospodářského přínosu. Kulturní cestovní ruch je ovšem podle mého názoru mnohem víc než to. Evropské kulturní dědictví a projekty Evropských kulturních stezek umožňují vnímat souvislosti, hledat a nalézat společné stopy v historii, a jejich prostřednictvím poznávat a sbližovat různé země, kraje, tradice i současný život. Jsou o porozumění evropské sounáležitosti. Jsem ráda, že se nám proto podařilo představit projekt Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje zde v Evropském parlamentu,“ uvedla k zahájení výstavy europoslankyně Olga Sehnalová.

Na prezentaci projektu v parlamentu vystoupila také Silvia Costa, předsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání EP a Michael Cramer, předseda Výboru pro dopravu a cestovní ruch EP. Projekt uvedla i jeho organizátorka z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová. Spoluorganizátorem je také Zlínský kraj, z něhož obě europoslankyně pocházejí.

„Cyrilometodějská poutní stezka je další příležitostí, jak využít kulturního a historického bohatství Moravy v rámci sítě Evropských kulturních stezek. Ucelený produkt nabídne turistům a poutníkům poznání, zážitky a další služby v garantované kvalitě, stejně jako je tomu v ostatních zemích. Propojení jednotlivých atraktivit a památek přes hranice několika států s podobnou, či dokonce společnou historií podporuje naši snahu o přirozenou evropskou integraci,“  vysvětlila europoslankyně Martina Dlabajová. „K mým nejoblíbenějším stezkám patří moravská cesta proti proudu času ze Svatého Kopečku přes Svatý Hostýn až na Velehrad, kterou zdolávají poutníci už po staletí," doplnila Dlabajová.

 

O projektu

Cyril a Metoděj, dva z patronů Evropy, přišli na Velkou Moravu ze Soluně před více než jedenácti sty lety. Nyní budou moci jejich stopy následovat i poutníci a turisté, kteří se vydají po jedné z připravovaných Evropských kulturních stezek sv. Cyrila a Metoděje. Právě Velehrad jako starobylé srdce velkomoravské říše je s působením Cyrila a Metoděje na našem území úzce spojen a řadí se tak mezi nejdůležitější evropská poutní místa. V roce 1990 jej navštívil i papež Jan Pavel II. 

Poslední vložené aktuality z dění v Evropském parlamentu


Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci

3.6.2019 | Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho nebo o co? Tak třeba o možné budoucí ...

Vstanou noví bojovníci (proti dvojí kvalitě)

23.5.2019 | To mne napadlo, když jsem se dívala na předvolební debatu na TV NOVA, kde se všichni lídři předháněli, kdo byl a bude větším bojovníkem proti dvojí kvalitě potravin. Musím říct, že ještě na začátku dubna, kdy se rozhodovalo o zákazu dvojí kvality v EU, by mne opravdu nenapadlo, že to bude nejviditelnější téma této volební kampaně. Rozhořčení nad dvojí kvalitou je tím větší, čím větší je máslo na hlavě ...

Když se stříhá páska

12.5.2019 | V úterý bude v Kroměříži velká sláva. Přijede sám premiér Babiš, aby společně s hejtmanem Čunkem slavnostně přestřihli pásku u nové budovy, kde bude umístěn nový přístoj moderní diagnostické metody, zvané nukleární magnetická rezonance. Zazní projevy, ve kterých se bude děkovat a ujisťovat, jak kraj skvěle pečuje o své nemocnice, čehož důkazem je otevření nového provozu. Že je to nejlepší odpověď ...

Další články