- +

Newsletter - Plenární zasedání EP 10. - 13. března 2014


14.3.2014

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 10. - 13. března 2014 projednal následující témata:

Zahájení zasedání: výzva k propuštění nositelky Sacharovovy ceny Razan Zaituníové

Předseda EP Schulz zahájil březnové zasedání výzvou únoscům syrské obhájkyně lidských práv Razan Zaituníové, jejího manžela a dvojice dalších pokojných aktivistů za svobodnou Sýrii, aby čtveřici okamžitě propustili. Razan Zaituníová, která je nositelkou Sacharovovy ceny za svobodu myšlení 2011, byla 9. prosince 2013 unesena v Damašku. Od té doby o ní nejsou žádné zprávy, uvedl Martin Schulz.

Parlament zpřísňuje pravidla proti praní špinavých peněz

Jména konečných vlastníků podniků a trustů by měla být uvedena ve veřejných rejstřících spravovaných členskými státy - vyplývá to z nových pravidel pro boj proti praní špinavých peněz, která v úterý schválil Evropský parlament. Navrhovaná legislativa rovněž ukládá bankám, auditorům, právníkům, realitním agentům a kasinům, aby byli ostražitější vůči podezřelým transakcím svých klientů. Cílem nových předpisů je ztížit utajování pochybných obchodů a podpořit tak boj proti daňovým únikům.

Poslanci zamítli nařízení o osivech

Parlament v úterý zamítl návrh pravidel pro rozmnožovací materiál rostlin Evropské komise, známý jako "semínkové nařízení". Poslanci se obávali, aby Komise nezískala v této oblasti neúměrné kompetence a nedala by členským států EU možnost přizpůsobit si nová pravidla svým potřebám. Parlament poté, co Komise odmítla svůj návrh stáhnout a představit lepší návrh nařízení, uzavřel první čtení.

Poslanci podporují nové společné standardy pro kontroly vozidel

Poslanci v úterý schválili dohodu s členskými státy EU o minimálních společných standardech pravidelných technických prohlídek, registračních dokladů a silničních technických kontrol užitkových vozidel.

Zpravodajové Albrecht a Droutsas: potřebujeme společná pravidla pro lepší ochranu údajů

Držet krok s rychlým rozvojem internetových technologií, sociálních sítí, cloud computingu a mobilních zařízení není jednoduché. A týká se to i bezpečí našich údajů. Současná pravidla pro jejich ochranu za 20 let značně zastarala a nedávný skandál se sledováním ze strany NSA jen připomněl, že je čas je reformovat. Parlament 12. března hlasoval o návrzích, které přinesou větší kontrolu nad údaji a bezpečnost online, modernizují standardy a zavedou nová pravidla pro podniky a národní úřady.

Poslanci zpřísňují pravidla na ochranu osobních údajů v digitální době

EP ve středečním hlasování vložil do navrhovaných reformních pravidel EU v oblasti ochrany osobních údajů silnější ochranná opatření pro předávání údajů občanů EU do třetích zemí. Cílem nových pravidel je poskytnout občanům větší kontrolu nad jejich osobními údaji, a zároveň firmám usnadnit přeshraniční činnost tím, že ve všech členských státech budou platit stejná pravidla. Poslanci rovněž navrhují zvýšit pokuty firmám, které porušují pravidla, na 100 milionů EUR či 5 % z celosvětového obratu.

Poslanci k NSA: zastavte hromadné sledování, nebo čelte důsledkům

Souhlas EP s obchodní dohodou mezi EU a USA by "mohl být ohrožen", pokud Národní bezpečnostní agentura (NSA) neupustí od paušálního hromadného sledování, uvedli poslanci ve středu schváleném usnesení, které je výsledkem šestiměsíčního šetření EP programů sledování USA. EU by také měla pozastavit dohody o předávání bankovních údajů a o programu "bezpečný přístav". Boj proti terorismu nemůže být dle poslanců nikdy důvodem k použití tajných a protizákonných hromadných sledování.

Poslanci chtějí větší ochranu pro rekreanty nakupující zájezdy v balíčku

Rekreanti, kteří si své balíčky cestovních služeb na internetu či jinde sestavují sami, potřebují další ochranu, uvedli ve středu poslanci. Je u nich totiž méně pravděpodobné, že na rozdíl od klientů tradičních cestovních kanceláří dosáhnou na stejné paušální krytí. Cílem navrhovaných pravidel je zajistit, aby cestujícím byla zaručena pomoc, pokud cestovní kancelář zkrachuje, aby byli chráněni proti výrazným zvýšením ceny letenek či změny času odletů.

Poslanci prosazují jednotnou nabíječku pro mobilní telefony

Zavedení jednotné nabíječky pro všechny mobilní telefony prodávané v EU je součástí ve čtvrtek schválené novelizace pravidel o rádiových zařízeních. Cílem nových pravidel, na kterých se již poslanci neformálně dohodli s členskými státy, je omezit odpad, snížit náklady a zjednodušit život koncovým spotřebitelům.

Evropský parlament vyzývá Rusko, aby stáhlo vojenské síly z Ukrajiny

Rusko musí okamžitě stáhnout všechny své vojenské síly z ukrajinského území, uvádějí poslanci ve čtvrtek schváleném usnesení. Poslanci rovněž odsuzují "ruskou agresi v podobě invaze na Krym" coby porušení mezinárodního práva, plány na referendum na Krymu označují za nezákonné a varují, že kroky Ruska představují ohrožení bezpečnosti EU.

Více informací o jednotlivých zprávách najdete ZDE.

Zdroj: Informační kancelář Evropského parlamentu

Poslední vložené články


Co jsme se dozvěděli

29.5.2020 | Včera zavítal mezi zastupitele města místopředseda představenstva Kroměřížské nemocnice a.s. ing. Liškář. Chtěli jsme jeho prostřednictvím poděkovat zaměstnancům nemocnice za nasazení při zvládnutí koronavirové krize, pobavit se o tom, jak se teď nemocnici daří a jaký je její výhled. Když se z médií dočítáme, že tady kraj chystá stavět velkolepý monoblok za víc než miliardu, rádi bychom jako zastupitelé ...

Řeknou volby, že už toho bylo dost?

4.5.2020 | Co mi v politice vždycky vadilo a vadí, je arogance a sebejistý pocit, že na dotyčného nikdo nemá. Ale stejně tak mi vadí, když si tuhle aroganci lidé nechají líbit, protože to tak nějak přežijí a nestojí jim za to se hádat. Ono to není nic příjemného. Stojí to nervy a někdy je z toho člověku, slušně řečeno, nevolno. Uděláte to jednou, dvakrát, možná i třikrát a pak si řeknete dost. To nemám zapotřebí. ...

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice?

28.4.2020 | Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. Ministerstvo vnitra na podnět občanů způsob hlasování zpochybnilo. Teď, v době nouzového stavu, by se mělo hlasovat potřetí.Jeden ...

Další články