- +

On-line hazard Evropě může přerůst přes hlavu, europoslanci chtějí společný přístup


10.9.2013

??Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku dnes velkou většinou podpořil zprávu o on-line hazardních hrách na vnitřním trhu EU. Europoslanci ve zprávě apelují na členské státy a Evropskou komisi, aby přijaly opatření v oblastech prevence praní špinavých peněz a podvodů se sportovními zápasy, zajistily účinnější boj proti závislostem, plynoucím z online hazardu a lepší ochranu nezletilých. Členské státy by si mezi sebou rovněž měly nově vyměňovat černé listiny nelegálních provozovatelů.

„Podpořila jsem návrh usnesení o online hazardních hrách, protože je vyváženou reakcí na chystaný akční plán Komise, který stanovuje společné unijní priority v oblasti hazardu na internetu. On-line hazardní hry patří mezi nejrychleji rostoucí odvětví služeb v EU. Téměř 2 % evropských obyvatel je přitom postiženo závislostí na hazardních hrách a lze očekávat, že snadný přístup k internetovým stránkám a absence společných pravidel toto procento zvýší, zejména u mladých lidí,“ uvedla česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), která byla jednou ze stínových zpravodajek návrhu.

Poslankyně Sehnalová do usnesení prosadila několik důležitých bodů, jejichž cílem je prevence patologického hráčství a ochrana zranitelných spotřebitelů. „Nezletilým osobám by měl být dle mého názoru zcela zakázán vstup na stránky s hazardním obsahem, a pokud se na ně dostanou, mely by být náležitě varovány, že hraní je pro ně nezákonné. Rovněž by zde měly být uvedeny informace o důsledcích patologického hráčství a kde vyhledat odbornou pomoc,“ říká poslankyně Sehnalová, která dále vyzývá Komisi, aby vedle dalšího studia dopadů hraní na internetu navrhla také systém tzv. sebevyloučení hráčů. „Jedná se o systém vyloučení z hraní na internetu na základě vlastního rozhodnutí a nastavení osobních časových a finančních limitů. Jakmile by tyto limity zákazník překročil, byl by automaticky vyřazen z databáze oprávněných uživatelů,“ vysvětluje europoslankyně.

Provozovatelé by také měli, podle návrhů Sehnalové, publikovat pouze odpovědnou reklamu, která nenese žádné klamavé prvky a necílí na nezletilé. „Reklama by měla být sociálně odpovědná, obsahovat minimální normy zajišťující dostatečnou ochranu zranitelných spotřebitelů, obsahovat jasné informace o důsledcích patologického hráčství a nesmí vyvolávat mylný dojem, že hraní hazardních her je rozumnou strategií pro zlepšení finanční situace,“ dodává poslankyně. Mezi dalšími jejími přijatými návrhy byl i apel na to, aby se reklama cíleně nevyskytovala v prostředí, kde na ni mohou narazit mladiství, například na sociálních sítích.

V oblasti integrity sportu a prevence podvodů se sportovními zápasy Evropský parlament podporuje spolupráci členských států a sportovních organizací, a to včetně zapojení třetích zemí, které často slouží jako sázkařské ráje. „Členské státy by měly zajistit zákaz podvodných manipulací se zápasy, které mají často úzkou souvislost s nejrůznějšími dalšími nekalými aktivitami. Ke zvážení dáváme i eliminaci sázení na tzv. negativní události, jako jsou například penaltové kopy během zápasu,“ uzavírá Olga Sehnalová.

Zpráva dále konstatuje, že by v brzké době neměl být vytvořen jednotný evropský trh s hazardními hrami a členské státy mohou hazard regulovat samy. V oblastech, jako je ochrana spotřebitele, boj proti praní špinavých peněz, reklama a ovlivňování sportovních zápasů se naopak očekává posílení spolupráce na evropské úrovni.


Poslední vložené aktuality z dění v Evropském parlamentu


Evropské řešení dvojí kvality je polovičaté, teď je řada na nás, uvedla Olga Sehnalová

17.4.2019 | (Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). „Jako člověk, který téma do Bruselu přinesl a systematickou prací jej z nechtěného dotáhl až do zákonné úpravy, spokojená nejsem. Přijatý zákon totiž obsahuje řadu právních kliček, přímo ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku

15.4.2019 | Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: Rozšíření povinné výbavy nových automobilů o moderní bezpečnostní technologie Bezpečnostní prvky automobilů, jako systém inteligentního přizpůsobení rychlosti či vyspělý systém nouzového brzdění, ...

Tisková zpráva Olgy Sehnalové: Zákaz dvojí kvality výrobků vracím k hlasování

10.4.2019 | Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) dostála svému slibu a snaží se o přepracování textu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Dnes předala dostatečné množství podpisů pod pozměňovací návrh, který má vrátit do textu směrnice explicitní zákaz dvojí kvality výrobků. O tomto pozměňovacím návrhu bude příští týden hlasovat ve Štrasburku plénum Evropského parlamentu během svého posledního zasedání ...

Další články