- +

Začaly Řecké dny. Úvodní beseda přivedla do Kroměříže tři generace Řeků


24.3.2014


Po  půl roce má Kroměříž možnost poznat další zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie. V pondělí 24. března tu začaly Řecké dny, týdenní přehlídka výstav, besed, koncertů, projekcí i ochutnávek inspirovaných oblíbenou turistickou destinací – Řeckem. Cyklus Evropských dnů pořádá každého půlroku europoslankyně Olga Sehnalová a Řecko je již osmou zemí, kterou mohou  Kroměřížané při této příležitosti poznat. A tak jako v minulých případech se i Řeckým dnům dostalo cti, že nad akcí převzal osobní záštitu velvyslanec Řecké republiky v ČR J.E. Panayotis Sarris. 


Na programu úvodního dne bylo slavnostní zahájení, kterého se osobně zúčastnil i velvyslanecký rada pro ekonomické záležitosti, pan Ioannis Pappas. Hned poté následovala tradiční beseda se zajímavými hosty. Pozvání přijala trojice osobností, jejichž kořeny jsou neodmyslitelně spjaty s Řeckem, přestože dnes všichni žijí v České republice. Každý z hostů přitom reprezentoval jednu generaci a jednu etapu osudů, s nimiž se novodobé řecké dějiny musely potýkat. Pan Sotiris Joanidis patří ke generaci, která přímo zažila občaqnskou válku v Řecku a byl nucen v útlém věku opustit svou vlast. Vyrostl ve vesnici Glikoneri nedaleko albánských hranic a po občanské válce se v roce 1948 spolu s čtyřmi tisíci vrstevníky dostal do tehdejšího Československa. Jeho neobvyklými osudy se dokonce zabýval i projekt Českého rozhlasu Paměť národa. Druhý host besedy, pan Aristid Franc, také pochází z řecké rodiny, sám se už ale narodil v naší zemi a své aktivity směřuje k propagaci Řecka, vzájemné spolupráci našich zemí, je zakládajícím členem Řecko - české komory se sídlem v Athénách a mimo jiné i spoluautorem výstav "Návrat rodu Baltazzi na zámek Napajedla" a "Řekové a Levantinci ve Vídni, v Brně a na Moravě". Třetím a nejmladším hostem, a zároveň moderátorem besedy, byl politolog a publicista Thomas Kulidakis, který reprezentuje již druhou generaci narozenou v České republice. Debata této netradiční trojice přinesla vskutku zajímavé pohledy na historii i současnost Řecka, osudy řeckých imigrantů a vůbec na česko řecké vztahy. Nutno říci, že zážitky Sotirise Joanidise z dětství, jeho dramatický útěk ze země bez rodičů a přátel i celoživotní vděk tehdejšímu Československu za přijetí, patřily k velmi dojemným chvílím setkání v kroměřížském Domě kultury. A za zmínku stojí ještě jeden vzácný návštěvník besedy, skromně sedící v hledišti. Sotiris Joanidis přijel do Kroměříže společně se svým přítelem Kostasem Samarasem, spolumajitelem společnosti Kofola, jehož životní peripetie z dětství jsou totožné s Joanidisovými.


Povídání této vskutku jedinečné sestavy hostů pozorně naslouchalo přes 150 návštěvníků a nouze nebyla ani o dotazy.  Následná ochutnávka řeckých specialit připravená restaurací Scéna jen završila příjemné řecké odpoledne, jehož součástí bylo i zahájení dvou výstav ve foyer Domu kultury. Netradiční pohled na „zemi slunce a historie“ nabídla výstava fotografií Svatá hora Athos. Athos je jedním ze tří poloostrovů na severořeckém Chalkidiki, nachází se na něm mnišský stát tvořený dvaceti mužskými kláštery a jeho návštěva podléhá poměrně přísným pravidlům. Autorem vzácných černobílých snímků je dnes již zesnulý Prokop Hoffman, který Svatou horu Athos navštívil v roce 1997 jako poutník. Druhá výstava nabídla prostřednictvím plakátů současný pohled na nejatraktivnější řecké lokality. 

 

Poslední vložené články


Cyklojízda do Kurovického lomu

21.9.2019 | Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, kde se nám dostalo výkladu o historii i plánech současných majitelů. Kurovický lom je mimořádná přírodní památka a je jen ...

Jak je na tom Česká republika s kvalitou potravin v porovnání s ostatními zeměmi EU?

22.8.2019 | Jsem ráda, že téma kvality potravin ještě občas nějaká média zajímá. Zde je můj nedávný rozhovor pro Euroactiv a pro úplnost přidávám i původní otázky a mé odpovědi na ně. ...

Prohlášení ČLK

28.7.2019 | Pro informaci, všem krajským zastupitelům ve Zlínském kraji jsme v uplynulých dnech zaslali toto společné prohlášení.

Další články