- +

Neféroví dopravci by si neměli udržet dobrou pověst – europoslanci zamítli návrh Komise


17.12.2014

Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku zamítli kontroverzní návrh Evropské komise o pravidlech pro hodnocení dobré pověsti silničních dopravců. Právě kritérium dobré pověsti je jedním z požadavků, které musí dopravce splňovat, aby mohl provozovat svou činnost v Evropské unii. Komise však v návrhu neuvedla celou řadu prohřešků, které mohou vést ke ztrátě dobré pověsti podnikatele. Využívání některých nekalých praktik by tak dobrou pověst dopravců nijak neovlivnilo.

Podle europoslankyně Olgy Sehnalové (ČSSD, S&D), členky Výboru pro dopravu a cestovní ruch, existují minimálně tři důvody, proč bylo nutné návrh zamítnout: zajištění spravedlivé hospodářské soutěže, boj proti sociálnímu dumpingu a lepší bezpečnost silničního provozu. „Nesmíme umožnit těm dopravním firmám, které nutí řidiče k práci v nelidských podmínkách, které praktikují nelegální kabotáž, které obcházejí pravidla, aby měly v tvrdé konkurenci, která v tomto sektoru panuje, nekalou výhodu,“ uvedla poslankyně při projevu na plénu.

Zajištění důstojných sociálních podmínek pracovníkům v silniční nákladní dopravě je jednou z nejdůležitějších priorit politické skupiny sociálních demokratů v Evropském parlamentu. „Zde jsme na jedné lodi s představiteli evropských dopravních odborů, kteří na neudržitelnou situaci, jenž ovšem není žádným tajemstvím, dlouhodobě upozorňují. Ozývají se také samotní řidiči, kteří jsou mnohdy nuceni práci za nelidských podmínek přijmout,“ uvedla poslankyně Sehnalová.

Evropská komise návrh představila v rámci svých prováděcích pravomocí. Europoslanci jej tak mohli bez připomínek zamítnout. Proti návrhu hlasovala tzv. kvalifikovaná většina poslanců, která byla potřebná pro zamítnutí návrhu. Komise jej bude muset přepracovat.

Poslední vložené články


Cyklojízda do Kurovického lomu

21.9.2019 | Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, kde se nám dostalo výkladu o historii i plánech současných majitelů. Kurovický lom je mimořádná přírodní památka a je jen ...

Jak je na tom Česká republika s kvalitou potravin v porovnání s ostatními zeměmi EU?

22.8.2019 | Jsem ráda, že téma kvality potravin ještě občas nějaká média zajímá. Zde je můj nedávný rozhovor pro Euroactiv a pro úplnost přidávám i původní otázky a mé odpovědi na ně. ...

Prohlášení ČLK

28.7.2019 | Pro informaci, všem krajským zastupitelům ve Zlínském kraji jsme v uplynulých dnech zaslali toto společné prohlášení.

Další články