- +

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 12.-15. ledna 2015 ve Štrasburku


12.1.2015

Na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 12. - 15. ledna projedná Evropský parlament mimo jiné tato témata:

Sedmdesáté výročí osvobození Osvětimi

Členové Evropského parlamentu si během pondělní debaty připomenou sedmdesáté výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi, na rozpravu pak naváže předseda Evropského parlamentu Martin Schulz svým prohlášením.

Lotyšsko přebírá předsednictví Evropské unie

Lotyšská premiérka Laimdota Straujumaová bude s europoslanci projednávat priority lotyšského předsednictví ve středu od 9:00 hod. V úterý ráno členové Parlamentu zhodnotí působení končícího italského předsednictví s italským premiérem Matteem Renzim a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Europoslanci uzavřou debatu nad pracovním programem Evropské  komise pro rok 2015

Ve čtvrtek odpoledne budou europoslanci hlasovat o usnesení, kterým vyjádří svůj pohled na pracovní program Komise.

Poslanci projednají bezpečnostní a obrannou politiku s Federicou Mogheriniovou

Ve středu odpoledne se koná výroční rozprava Parlamentu s šéfkou zahraniční politiky EU Federicou Mogheriniovou o hlavních směrech zahraniční, bezpečností a obranné politiky EU. Toto setkání se uskuteční poprvé od loňského politického a bezpečností zvratu na východní hranici EU.

Hlasování o geneticky modifikovaných organismech

Ve středu bude Parlament hlasovat o nové legislativě, která umožní členským státům EU na svém území omezit nebo úplně zakázat pěstování plodin obsahujících geneticky modifikované organismy. Návrhy, které byly neformálně schválené Evropským parlamentem i Radou v prosinci loňského roku, byly předložené již v roce 2010. Následně však byly zablokovány na čtyři roky kvůli neshodám mezi členskými zeměmi, které se stavěly pro nebo proti geneticky modifikovaným organismům v plodinách.

Zákrok proti tureckým médiím

Jako reakci na zatýkání tureckých novinářů koncem roku 2014 přijmou europoslanci ve čtvrtek usnesení týkající se svobody tisku a v Turecku. Během prosincové rozpravy poslanci Evropského parlamentu jednomyslně odsoudili porušování svobody vyjadřování a prohlásili, že zasahování do základních lidských práv a svobod musí přestat.

Více informací o jednotlivých zprávách najdete ZDE.

Zdroj: Tiskové oddělení Evropského parlamentu

Poslední vložené aktuality z dění v Evropském parlamentu


Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci

3.6.2019 | Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho nebo o co? Tak třeba o možné budoucí ...

Vstanou noví bojovníci (proti dvojí kvalitě)

23.5.2019 | To mne napadlo, když jsem se dívala na předvolební debatu na TV NOVA, kde se všichni lídři předháněli, kdo byl a bude větším bojovníkem proti dvojí kvalitě potravin. Musím říct, že ještě na začátku dubna, kdy se rozhodovalo o zákazu dvojí kvality v EU, by mne opravdu nenapadlo, že to bude nejviditelnější téma této volební kampaně. Rozhořčení nad dvojí kvalitou je tím větší, čím větší je máslo na hlavě ...

Když se stříhá páska

12.5.2019 | V úterý bude v Kroměříži velká sláva. Přijede sám premiér Babiš, aby společně s hejtmanem Čunkem slavnostně přestřihli pásku u nové budovy, kde bude umístěn nový přístoj moderní diagnostické metody, zvané nukleární magnetická rezonance. Zazní projevy, ve kterých se bude děkovat a ujisťovat, jak kraj skvěle pečuje o své nemocnice, čehož důkazem je otevření nového provozu. Že je to nejlepší odpověď ...

Další články