- +

Z plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku ve dnech 18. - 21. ledna 2016


22.1.2016

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku ve dnech 18. - 21. 1. 2016 se poslanci věnovali mimo jiné těmto tématům:       

Při zahájení plenárního zasedání odsoudil Schulz teroristické útoky v Istanbulu a Ouagadougou

Předseda Schulz odsoudil teroristické útoky v Istanbulu a Ouagadougou ze 12. a 15. ledna a žádá o spolupráci v rámci celé EU postavit se terorismu. Zavázal se, že boj proti terorismu bude probíhat na základě demokratických hodnot, s využitím policie, právního státu a spolupráce v rámci celé EU.

Migrace a britské referendum byly hlavními tématy rozpravy o výsledcích summitu

Mnoho poslanců kritizovalo vedoucí představitele EU pro jejich neschopnost vypořádat se s migrací a uprchlickou krizí, během úterní rozpravy plenárního zasedání, jejímž cílem bylo zhodnotit prosincový summit EU s předsedou Komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Rady Donaldem Tuskem. Nadcházející referendum ve Velké Británii bylo také žhavým tématem.

Rozprava o právním státu s polskou premiérkou Beatou Szydłovou

Rozhodnuti Evropské komise zahájit dialog s polskými autoritami o právním státu a nezávislosti médii v Polsku bylo předmětem úterní diskuze na plenárním zasedání, za přítomnosti polské premiérky Beaty Szydłové. Zatímco někteří lídři politických skupin kritizovali její vládu za to, že nebere v úvahu demokratické kontroly a rovnováhy, ostatní souhlasili s tvrzením pani Szydłové, že nedošlo k porušení právniho státu v Polsku. Předseda EP Martin Schulz zahájil debatu prohlášením, že tato rozprava o právním státu v Polsku je "klíčová pro budoucnost Evropské unie."

Premiér Mark Rutte při zahajovací debatě nizozemského předsednictví 

"Musíme dosáhnout konkrétních výsledků a ujistit se, že jsou viditelné, za účelem bojovat proti rostoucímu skepticismu v celé Evropě. (...) Dodržovat sliby a držet se úmluv by mělo v Evropě být novou běžností. Dohoda je dohoda", řekl ve středu ve Štrasburku premiér Mark Rutte při zahajovací debatě nizozemského předsednictví. Nejvyšší prioritou nizozemského předsednictví je vyřešit uprchlickou krizi.

Vzájemná obrana v EU - Francie žádá o poskytnutí pomoci a podpory

V reakci na listopadové útoky teroristů v Paříži požádala Francie ostatní členské státy EU, aby jí "poskytly pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci". Poprvé od schválení Lisabonské smlouvy tak dochází k uplatnění příslušného článku. Tato nová situace vyvolává řadu otázek ohledně dalšího postupu a role Unie. Poslanci Evropského parlamentu na ně hledali odpověď v debatě 20. ledna a následující den přijali usnesení.

Členové a kompetence vyšetřovacího výboru pro emise automobilů jsou schváleny

Parlament ve čtvrtečním hlasování jmenoval 45 členů vyšetřovacího výboru, který se bude zabývat porušováním pravidel EU výrobci automobilů při emisních testech. Jedním ze členů výboru je i Olga Sehnalová. Výbor bude vyšetřovat pochybení domnělá členskými státy EU a Evropskou komisí za účelem prosazovat standardy EU. Průběžnou zprávu předloží do 6 měsiců, závěrečnou do 12 měsíců od začátku svého působení.


Poslední vložené aktuality z dění v Evropském parlamentu


Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci

3.6.2019 | Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho nebo o co? Tak třeba o možné budoucí ...

Vstanou noví bojovníci (proti dvojí kvalitě)

23.5.2019 | To mne napadlo, když jsem se dívala na předvolební debatu na TV NOVA, kde se všichni lídři předháněli, kdo byl a bude větším bojovníkem proti dvojí kvalitě potravin. Musím říct, že ještě na začátku dubna, kdy se rozhodovalo o zákazu dvojí kvality v EU, by mne opravdu nenapadlo, že to bude nejviditelnější téma této volební kampaně. Rozhořčení nad dvojí kvalitou je tím větší, čím větší je máslo na hlavě ...

Když se stříhá páska

12.5.2019 | V úterý bude v Kroměříži velká sláva. Přijede sám premiér Babiš, aby společně s hejtmanem Čunkem slavnostně přestřihli pásku u nové budovy, kde bude umístěn nový přístoj moderní diagnostické metody, zvané nukleární magnetická rezonance. Zazní projevy, ve kterých se bude děkovat a ujisťovat, jak kraj skvěle pečuje o své nemocnice, čehož důkazem je otevření nového provozu. Že je to nejlepší odpověď ...

Další články