- +

Studentská soutěž Spotřeba pro život 2016 začíná, tématem jak odolat reklamě


31.12.2015

Studenti středních škol a žáci odborných učilišť mohou i letos soutěžit o zájezd do Evropského parlamentu. Začíná již 16. ročník mezinárodní soutěže Spotřeba pro život, ve kterém budou studentské kolektivy již tradičně sestavovat vzorové číslo spotřebitelského časopisu. Soutěž v České republice vyhlašuje obecně prospěšná společnost dTest pod záštitou poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Olgy Sehnalové, nově záštitu přebírá i Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.

Letošní ročník je zaměřen na nástrahy marketingu, a jak jim spotřebitelé mohou čelit. Spotřebitelé jsou vystavování stále více různým formám marketingového ovlivňování ze strany výrobců a prodejců. Nejde přitom jen o oblast reklamy, ale spotřebitelská rozhodnutí ovlivňuje například i způsob uložení zboží či jeho aranžování v rámci nabídky. Soutěžící mají poradit, jak marketingu porozumět, pochopit jakým způsobem se snaží ovlivňovat náš výběr, ale také jak se nenechat marketingem ovlivnit k iracionálním spotřebitelským rozhodnutím.

Loňský co do počtu časopisů rekordní ročník a jejich vysoká kvalita dokazují, že spotřebitelská témata studenty zajímají a tato již tradiční soutěž plní zábavnou formou i důležitou vzdělávací roli. Letošní ročník je zaměřen na otázky spojené s reklamou, která při nákupech v různých formách každodenně ovlivňuje naše rozhodování možná více, než si uvědomujeme. První tři vítězné kolektivy samozřejmě i letos ráda pozvu do sídla Evropského parlamentu,“ říká europoslankyně Olga Sehnalová, která se v Evropském parlamentu zabývá otázkami ochrany spotřebitele.

Vyhodnoceno bude 5 soutěžních časopisů, jejichž tříčlenné redakční týmy obdrží věcné ceny věnované vyhlašovatelem soutěže. První tři redakční týmy pak obdrží spolu se svými koordinátory ocenění ve formě zájezdu do jednoho ze sídel Evropského parlamentu (Štrasburk nebo Brusel), které věnuje europoslankyně Olga Sehnalová. Každá zúčastněná škola navíc obdrží zdarma předplatné tištěné verze časopisu dTest pro následující školní rok.

V loňském ročníku obdrželi organizátoři celkem 47 soutěžních časopisů, ve vyrovnané konkurenci se o vítězství podělily hned dva soutěžní kolektivy - studenti Střední školy obchodní a služeb SČMSD Polička a studenti EDUCAnet z Prahy 4 – Chodova.

Soutěžní časopisy aktuálního ročníku je možné do soutěže přihlásit až do 30. dubna 2016. Podrobné propozice soutěže jsou k dispozici pod tímto odkazem.

Poslední vložené články


Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením

1.11.2019 | Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob se zdravotním postižením a hlavně jejich skutečné naplňování a zlepšování podmínek pro život.. Vystoupila jsem v části konference, ...

Mé tři a více zkušeností s Českou televizí

30.10.2019 | Média a jejich nezávislost jsou v poslední době hojně diskutované téma. Česká televize má v době trendu koncentrace mediální moci a jejího propojování s mocí ekonomickou a politickou držet prapor nezávislosti a nestrannosti a být v tomto směru určitou pojistkou. Velmi ráda bych sdílela dobré příklady ze svého desetiletého působení v Evropském parlamentu, bohužel, uvedu pár příkladů, které ...

Než se začne slibovat

18.10.2019 | Za rok budou krajské volby a tak se po čase nadějeme opět zvýšené aktivity uchazečů o voličskou důvěru. Bude se projevovat objevením a překotným zájmem o tu či onu problematiku. Proč ne, to k volbám patří. Nakolik bude onen zájem pro lidi uvěřitelný, to už je věc souboje mezi paměti voličů a produkty volebních PR agentur. Na druhou stranu, předvolební doba je také příležitost pro ty, kteří ...

Další články