- +

Newsletter - Plenární zasedání EP 21. - 24. října 2013 ve Štrasburku


28.10.2013

Evropský parlament na svém druhém říjnovém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 21. - 24. října 2013 projednal následující témata:

Zahájení zasedání: požadavek na hlasování pléna o dodatečném rozpočtu

Neschválí-li tento týden Parlament dodatečný a opravný rozpočet ve výši 2,7 miliard EUR, dojde v listopadu k vyčerpání finančních prostředků Evropské komise na platby, uvedl předseda EP Schulz v úvodu zasedání. Předseda Schulz poslance informoval, že byl o hrozícím nedostatku financí informován v pondělí ráno předsedou Komise José Manuelem Barrosem.

Zdravotnické implantáty: přísnější kontroly a sledovatelnost

Parlament v úterý vyjádřil souhlas se zpřísněním monitorování a certifikačních postupů, které by měly zajistit plnou shodu a sledovatelnost zdravotnických prostředků jako prsních implantátů či náhrad kyčelních kloubů. Poslanci také zpřísnili informační a etické požadavky na diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, používané například při těhotenských či DNA testech. O konečné podobě nových pravidel budou nyní poslanci jednat s členskými státy.

Aun Schan Su Ťij si převzala Sacharovovu cenu, kterou jí Evropský parlament udělil v roce 1990

Barmská bojovnice za lidská práva Aun Schan Su Ťij si v úterý, 22. října, konečně mohla v Evropském parlamentu ve Štrasburku převzít Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, kterou jí Parlament udělil již před 23 roky. “Je to velký okamžik, okamžik, na který čekala celá generace nejen ve Vaší zemi, ale i tady v Evropě,” řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Rozpočet na rok 2014: EP zamítl škrty Rady v oblasti výzkumu a zaměstnanosti

Parlament ve středečním hlasování zvrátil návrhy Rady na škrty v investicích do výzkumu a tvorby pracovních míst v roce 2014. Poslanci rovněž zamítli škrty v zahraniční politice, zejména v oblasti humanitární pomoci zemím Blízkého východu a syrským uprchlíkům, a navýšili rozpočet agentury pro kontrolu vnějších hranic Frontex.

Boj proti organizovanému zločinu, korupci a praní špinavých peněz

Parlament ve středu v akčním plánu EU na období 2014-2019 navrhl opatření na boj proti organizovanému zločinu, korupci a praní peněz. Čelní postavení v něm zaujímá zabavení finančních aktiv organizovaného zločinu a zakročení proti jeho zdrojům příjmů. Odhaduje se, že v EU operuje na 4 000 mezinárodních zločineckých organizací.

Migranti: EU musí zabránit dalším tragédiím, říkají poslanci

Tragédie jako utonutí migrantů u břehů Lampedusy musí Evropu probrat z letargie. Zabránit jim lze pouze pomocí koordinovaných kroků založených na solidaritě a odpovědnosti, uvedli poslanci ve středu, v předvečer summitu EU konaného ve dnech 24.-25. října. Poslanci zdůrazňují, že členské státy mají zákonnou povinnost poskytnout pomoc migrantům plavícím se na moři. Poznamenávají rovněž, že legální vstup na území EU by měl být upřednostňován před nebezpečnou nelegální cestou.

Sledování NSA: poslanci vyzývají k pozastavení dohody o bankovních údajích s USA

EU by měla pozastavit dohodu s USA o Programu sledování financování terorismu (TFTP), v reakci na údajná sledování bankovních údajů občanů EU, spravovaných belgickou společností SWIFT, ze strany Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Uvádí se tak ve schváleném nezávazném usnesení ze středy.

Turistika za sociálními výhodami: skutečné odčerpávání zdrojů, nebo jen mýtus?

Zhruba 3 % Evropanů žijí trvale v jiném členském státě EU. Je to život na úkor sociálního systému hostitelské země? Poslanci 22. října debatovali o výhodách i problémech svobody pohybu v EU. Zatímco někteří vyzdvihovali výhody volného pohybu pro ty, kteří hledají práci, i pro hostitelské země, jiní vyjádřili obavy nad tím, jak mobilita může ovlivnit služby pro místní obyvatele. "Dosavadní zkušenosti ukazují, že se lidé stěhují hlavně za prací, a ne za výhodami,“ zdůraznil komisař László Andor.

Opravný rozpočet ve výši 2,7 miliard EUR: rozprava a hlasování ve čtvrtek

Poslanci ve čtvrtek dopoledne diskutovali a hlasovali o opravném rozpočtu č. 6, který by navýšil rozpočet na rok 2013 o 2,7 miliardy EUR. Rozpočtový výbor tento opravný rozpočet přijal na svém mimořádném zasedání v úterý v podvečer.

Zdroj: Evropský parlament

Poslední vložené články


Tisková konference k výsledkům plenárního zasedání ve Štrasburku

18.7.2014 | Europoslankyně Olga Sehnalová a europoslanec Pavel Poc dnes v Lidovém Domě v Praze vystoupili na v pořadí již druhé tiskové konferenci delegace ČSSD v Evropském parlamentu k výsledkům plenárního zasedání ve Štrasburku. Dnešními tématy byly výsledek vyjednávání o obsazení zahraničních delegací Evropského parlamentu, výsledek volby předsedy Evropské komise a jeho program a ...

Newsletter plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku 14. - 17. července 2014

18.7.2014 | Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 14. - 17. července 2014 projednal následující témata: Zahájení zasedání: EU musí finančně podpořit obnovu Balkánu po povodních"Kolektivní solidarita, která stála za přeshraničním záchranným a humanitárním úsilím v boji s následky květnových povodní v Bosně a Hercegovině, Srbsku a Chorvatsku, musí být podepřena asistencí a finanční ...

Eurokomisař(ka) - hit letošní sezóny

16.7.2014 | "Kauza" výběru českého zástupce či zástupkyně na post eurokomisaře či eurokomisařky začíná v médiích nabírat až téměř hysterických rozměrů. Včera bylo pozdě, neschopností vlády nám hrozí blamáž, další ostuda České republiky! Pěkné téma pro letní okurkovou sezónu, navíc pikantní vnitrokoaliční spor. Chtěla bych poněkud zchladit vášně. Tak zaprvé. Ve stejné situaci ...

Další články